Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ! Το Σάο Πάολο κερδίζει το Κύπελλο Βραζιλίας με ένα σόου με κόσμο σε ένα κατάμεστο Μορούμπι.

• με

Μετά από ισοπαλία 1-1, η Tricolor από το Σάο Πάολο κέρδισε έναν πρωτόγνωρο τίτλο στο Copa do Brasil κόντρα στη Φλαμένγκο.

Η τρικολόρ πρωταθλήτρια του Copa do Brasil μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με: Ραφαήλ; Rafinha, Arboleda, Lucas Beraldo, Caio Paulista; Welington Rato, Pablo Maia, Alisson, Rodrigo Nestor, Lucas Moura; Calleri. Τεχνικός: Dorival Junior.

Η Φλαμένγκο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με: Rossi; Wesley, Fabrício Bruno, Léo Pereira, Ayrton Lucas; Erick Pulgar, Thiago Maia, Gerson, Arrascaeta; Πέδρο και Μπρούνο Ενρίκε. Τεχνικός: Χόρχε Σαμπάολι

Σε έναν συναρπαστικό τελικό του Κυπέλλου Βραζιλίας που διεξήχθη στο στάδιο Morumbi, την περασμένη Κυριακή, στις 24, η São Paulo Futebol Clube κέρδισε έναν πρωτόγνωρο τίτλο μπροστά στους φανατικούς οπαδούς της. Το παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις έληξε ισόπαλο 1-1, με γκολ των Ροντρίγκο Νέστορα, στο 50ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, για τη Σάο Πάολο, και Μπρούνο Ενρίκε, στο 44ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, για τη Φλαμένγκο.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από έντονη κόντρα μεταξύ των ομάδων και η ένταση ήταν ορατή από την αρχή. Η Φλαμένγκο, που αναζητούσε ένα δεύτερο συνεχόμενο τίτλο στο Κύπελλο Βραζιλίας, άνοιξε το σκορ με το γκολ του Μπρούνο Χενρίκε, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Έρικ Πούλγκαρ για να βάλει τον Μενγκάο μπροστά στο ματς. Μετά από ένα φάουλ και μια περίεργη έξοδο από τον τερματοφύλακα Rossi, ο Rodrigo Nestor, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ισοφάρισε για τη São Paulo με ένα εύστοχο σουτ έξω από την περιοχή, τρελάνοντας τους οπαδούς των Tricolor.

Αλλά το αποκορύφωμα της βραδιάς δεν ήταν μόνο ο πρωτόγνωρος τίτλος του Σάο Πάολο, αλλά και η προσωπική ρεβάνς του προπονητή τους, Dorival Júnior. Ο νυν προπονητής των τρικολόρ απολύθηκε από τη Φλαμένγκο στις αρχές της χρονιάς, εν μέσω μιας σειράς δυσμενών αποτελεσμάτων. Αυτή η νίκη στον τελικό του Copa do Brasil σηματοδότησε μια στιγμή λύτρωσης για τον Dorival, ο οποίος απέδειξε την αξία του στο τιμόνι του Σάο Πάολο.

Από την άλλη, το αποτέλεσμα του αγώνα αφήνει και τη Φλαμένγκο με ανεπιθύμητο στίγμα. Με αυτή την ήττα στον τελικό, η Φλαμένγκο γίνεται ο σύλλογος με τους περισσότερους δευτεραθλητές στην ιστορία του Copa do Brasil, συγκεντρώνοντας συνολικά 5 δευτεραθλητές όλα αυτά τα χρόνια. Αυτό το σήμα περιλαμβάνει τις ακόλουθες εκδόσεις στις οποίες η Φλαμένγκο ήταν δευτεραθλήτρια: 1997, 2003, 2013, 2017 και τώρα το 2023. Παρά την επιτυχία της σε άλλες διοργανώσεις, ο σύλλογος του Ρίο συνεχίζει να επιδιώκει την καθιέρωση στο Copa do Brasil.

Εν ολίγοις, το παιχνίδι μεταξύ Σάο Πάολο και Φλαμένγκο στον τελικό του Copa do Brasil ήταν ένα πραγματικό ποδοσφαιρικό θέαμα, γεμάτο ανατροπές και συναισθήματα. Το Σάο Πάολο πανηγυρίζει την κατάκτηση ενός πρωτόγνωρου τίτλου, ενώ η Φλαμένγκο λυπάται για άλλη μια δεύτερη στην ιστορία της στη διοργάνωση. Η κόντρα μεταξύ αυτών των ομάδων υπόσχεται να παραμείνει σκληρή στις επόμενες συναντήσεις.

(Φωτογραφία από Gledston Tavares/Eurasia Sport Images/Getty Images)