Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο Τζέιμς Ροντρίγκες χάνει πέναλτι και το Σάο Πάολο αποκλείεται από το Κόπα Σουνταμερικάνα.

• με
(φωτογραφία: Nelson Almeida/AFP).

Σήμερα, στη συναρπαστική σύγκρουση μεταξύ São Paulo και LDU, οι ομάδες παρείχαν ένα ποδοσφαιρικό θέαμα γεμάτο ανατροπές και ένταση, με αποκορύφωμα τη συναρπαστική νίκη της LDU με 5-4 στα πέναλτι, μετά τη νίκη της São Paulo με 1-0 στον χρόνο του κανονισμού. .

Ανακοίνωση

Η Σάο Πάολο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με μεγάλη υποστήριξη από τους οπαδούς της στο στάδιο Morumbi, με περισσότερους από 52 χιλιάδες φιλάθλους. Η ομάδα έδειξε ένταση από την αρχή, επιδιώκοντας να ελέγξει το παιχνίδι και να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ. Η LDU με τη σειρά της παρουσίασε στιβαρή άμυνα και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις για να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο.

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από αρκετή κίνηση, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Και οι δύο τερματοφύλακες έκαναν σημαντικές αποκρούσεις, κρατώντας το παιχνίδι ισορροπημένο. Οι οπαδοί του Σάο Πάολο παρέμειναν ενθουσιασμένοι, περιμένοντας την ομάδα τους να βρει τον τρόπο να σκοράρει.

Ανακοίνωση

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τρικολόρ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Αρμπολέντα μετά από ακριβές κόρνερ. Ακόμη και με την πίεση που ασκήθηκε, η Σάο Πάολο δεν κατάφερε να σκοράρει το δεύτερο γκολ, αλλά προσπάθησε σκληρά και η κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο αντικατόπτριζε τη σαφή κυριαρχία της βραζιλιάνικης ομάδας, η οποία κατείχε εντυπωσιακά 81% κατοχή σε σύγκριση με την LDU. 191ΤΡ3Τ. Με το συνολικό αποτέλεσμα ισόπαλο, ο αγώνας πήγε στα πέναλτι.

Στα πέναλτι η ένταση ήταν αισθητή στο γήπεδο. Και οι δύο ομάδες μετέτρεψαν τα πρώτα τους χτυπήματα με ακρίβεια, διατηρώντας τον αγώνα ισόπαλο. Ωστόσο, η μεγάλη ενίσχυση για τη σεζόν, Τζέιμς Ροντρίγκεζ, σπατάλησε το δεύτερο πέναλτι όταν σούταρε πάνω από την εστία. Αυτό άνοιξε την ευκαιρία στο LDU να σφραγίσει τη νίκη του, από τότε κανείς δεν έκανε λάθος και η Liga Desportiva Universitária κέρδισε 5-4 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa Sudamericana.

Οι παίκτες του LDU πανηγύρισαν με ευφορία, αναγνωρίζοντας τη σημασία της νίκης και τη συλλογική προσπάθεια που τους οδήγησε να πετύχουν το αποτέλεσμα στα πέναλτι. Από την άλλη, οι παίκτες της Σάο Πάολο έδειξαν απογοήτευση, αλλά και περηφάνια για την απόδοση που έδειξαν σε όλο το παιχνίδι.

Η ομάδα του Εκουαδόρ θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Defensa y Justicia από την Αργεντινή. Το Σάο Πάολο εστιάζει τις δυνάμεις του στο Πρωτάθλημα Βραζιλίας και στον τελικό του Copa do Brasil κόντρα στη Φλαμένγκο. Οι αγώνες του Copa do Brasil θα γίνουν στις 17 και 24 Σεπτεμβρίου και ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στο Morumbi.