Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκλείστηκε η Παλμέιρας – Η Μπόκα Τζορς προκρίνεται στον τελικό του Λιμπερταδόρες

• με

Το βράδυ της Πέμπτης (5), ο Παλμέιρας είδε το όνειρό του για την Tetra στο CONMEBOL Libertadores να μετατρέπεται σε εφιάλτη. Παρά το γεγονός ότι έπαιζε στο Allianz Parque, με κοινό 40.398 ενθουσιωδών οπαδών, ο Verdão ηττήθηκε με 4-2 στα πέναλτι από την Boca Juniors, μετά από ισοπαλία 1-1 στον κανονισμό. Με αυτό η Παλμέιρας αποχαιρέτησε την ηπειρωτική διοργάνωση στα ημιτελικά.

Ανακοίνωση

Αυτή ήταν η τέταρτη φορά που η ομάδα του Μπουένος Άιρες κέρδισε τον Αλβιβέρδε σε νοκ-άουτ σειρά στη διοργάνωση, επαναλαμβάνοντας τα κατορθώματα του τελικού του 2000 και των ημιτελικών του 2001 και του 2018. Στις δύο πρώτες περιπτώσεις, οι νίκες της Μπόκα κρίθηκαν επίσης στα πέναλτι.

Στον μεγάλο τελικό, η Μπόκα Τζούνιορς θα αντιμετωπίσει τη Φλουμινένσε, η οποία προκρίθηκε την περασμένη Τετάρτη (4) αποκλείοντας την Ιντερνασιονάλ στο Μπέιρα-Ρίο. Η συναρπαστική σύγκρουση θα γίνει στις 4 Νοεμβρίου, στο Maracanã, που μεταδίδεται ζωντανά στο ESPN στο Star+.

Ανακοίνωση

Στο ίδιο το παιχνίδι, οι ομάδες ξεκίνησαν προσεκτικά, μελετώντας η μία την άλλη, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ελάχιστες ευκαιρίες στην αρχή. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήρθε για την Παλμέιρας στο 14ο λεπτό, όταν ο Γκάμπριελ Μενίνο σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα Ρομέρο σε ριμπάουντ. Ο Ρόνι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί, αλλά κατέληξε να κάνει φάουλ, λαμβάνοντας κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο, η Μπόκα Τζούνιορς πήρε τον έλεγχο του αγώνα μετά τον αρχικό τρόμο. Με σταθερό μαρκάρισμα και αποτελεσματικές μεταβάσεις, η ομάδα της Αργεντινής πέτυχε ένα όμορφο γκολ στο 23ο λεπτό, όταν ο Μερεντιέλ εκτόξευσε από αριστερά και σέντραρε χαμηλά για να τερματίσει ο Ελ Ματαδόρ Καβάνι με εύστοχη απόκρουση.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Καβάνι σε αγώνες της Λιμπερταδόρες σε όλη του την καριέρα!

Με το σκορ δυσμενές, ο Παλμέιρας έδειξε νευρικότητα στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας πολλά λάθη πάσες και άστοχες σέντρες. Η Μπόκα Τζούνιορς εκμεταλλεύτηκε αυτή την κατάσταση, με τον νεαρό Μπάρκο να προκαλεί κίτρινες κάρτες στους Γκουστάβο Γκόμεζ και Ραφαέλ Βέιγκα.

Ο Ρόνι είχε ακόμα την ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, αλλά η άμυνα της Xeneize κατάφερε να την αποκρούσει, διατηρώντας το προβάδισμα 1-0 για τους φιλοξενούμενους στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο προπονητής Άμπελ Φερέιρα έκανε δύο αλλαγές αμέσως, φέρνοντας τους Κέβιν και Έντρικ για να προσπαθήσουν να δώσουν νέα ώθηση στην ομάδα. Η Παλμέιρας βελτιώθηκε αρκετά, δημιουργώντας επιθετικές ευκαιρίες στα πλάγια.

Στο 11' ο Έντρικ σέρβιρε τον Μάικε, ο οποίος δοκίμασε τη σέντρα, αλλά η μπάλα κατέληξε προς την εστία και ο Ρομέρο έκανε θεαματική απόκρουση.

Ο Έντρικ, μόλις 17 ετών, συνέχισε να είναι δύναμη στο παιχνίδι και στο 21' τον κατέβασε ο Ρόχο, ο οποίος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ο Άμπελ Φερέιρα στη συνέχεια υιοθέτησε μια ακόμη πιο επιθετική στάση, αντικαθιστώντας τον Γκάμπριελ Μενίνο με τον Φλάκο Λόπες για να αυξήσει την πίεση στην Μπόκα Τζούνιορς.

Η επιμονή του Παλμέιρας ανταμείφθηκε στο 27', όταν ο Πικέρες σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα ξέφυγε από την άμυνα και νίκησε τον Ρομέρο, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι οπαδοί της Παλμέιρας εξερράγησαν από χαρά, φωνάζοντας «Ο Παλμέιρας είναι η ομάδα που επιστρέφει» στο Allianz Parque.

Στο τελευταίο 15λεπτο η Παλμέιρας εξαπέλυσε επίθεση, με τον νεαρό Λουίς Γκιλέρμε να μπαίνει στο ματς σε μια προσπάθεια να αλλάξει το παιχνίδι.

Οι Αργεντινοί, με τη σειρά τους, υιοθέτησαν μια πιο αμυντική προσέγγιση, επιδιώκοντας να καθυστερήσουν το παιχνίδι με αρκετές διακοπές, με αποτέλεσμα αρκετοί παίκτες της Μπόκα να πέσουν στον αγωνιστικό χώρο.

Στις καθυστερήσεις, μια απίστευτη κίνηση: ο Luís Guilherme έκανε σέντρα και ο Rony χτύπησε ένα θεαματικό ποδήλατο, αλλά ο Romero έκανε μια απίστευτη απόκρουση, εξασφαλίζοντας την ισοπαλία για την Boca.

Ως αποτέλεσμα, η ημιτελική απόφαση πήγε στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι τερματοφύλακες ξεχώρισαν: Η Βέβερτον απέκρουσε το σουτ του Καβάνι, αλλά ο Ρομέρο απάντησε με θεαματική απόκρουση του Ραφαέλ Βέιγκα. Ωστόσο, ο Γκουστάβο Γκόμεζ έχασε άλλο ένα σουτ για τον Παλμέιρας, ενώ ο Ρομέρο απέκρουσε το σουτ στη γωνία, εξασφαλίζοντας τη νίκη της Μπόκα Τζούνιορς με 4-2 στα πέναλτι και τη θέση της στον τελικό του Λιμπερταδόρες, αναζητώντας τον έβδομο τίτλο της.